17 Листопада 2017

Алла Марченко про участь у конференціях на тему єврейської спадщини

Осінь – гаряча пора, як кажуть, – і йдеться не про температуру повітря, а про підсумки. Для мене ця осінь незвичайна з низки причин. Я кардинально змінила місце роботи та проживання, закінчую свій проект у «Студіях живої історії», а також… розповідаю про нього та про «Студії…» на трьох конференціях. Цей невеличкий пост – про мою участь у цих конференціях.

Першою конференцією стала «Jewish Heritage Tourism in the Digital Age» («Туризм, пов’язаний з єврейською спадщиною, у цифрову епоху»), яка відбулася 23–25 жовтня 2017 року у Венеції (Італія).

На фото: бесіда з Рут Еллен Грубер, однією з найвідоміших дослідниць єврейської спадщини в Європі на сьогодні, яка починала свої розвідки як журналістка зі США. Фото Алли Марченко.

Поряд з участю в роботі конференції як слухачка, я розповідала про міжкультурні проблеми, пов’язані з паломництвом хасидів у різні містечка та селища. Тема викликала резонанс, і я ще раз відчула особливість роботи з публічною історією – готовність відповідати на будь-які запитання, як фахові, так і їм протилежні. З програмою конференції можна ознайомитись на сайті https://www.jewishtourismvenice2017.eu/ Особисто мені було дуже цікаво дізнатися про локальні ініціативи та практики спільного пам’ятання в різних країнах Європи.

На фото: найстаріша синагога Венеції (XVI ст.), яка знаходилась на останньому поверсі будинку в районі Getto Nuovo («Нове гетто»). Такі «хмарочоси» виникали через заборону мешканцям району на нове будівництво. Фото Алли Марченко.

Друга конференція – «7th International Conference for Jewish Studies Researchers. Це щорічний захід у Варшавському університеті (Польща) для молодих дослідниць і дослідників єврейської тематики. Цей захід вже всьоме організовує група ентузіастів та ентузіасток. Тут я ставила питання  колективної пам’яті та ролі паломництва хасидів у її змістовному наповненні – звісно ж, із залученням матеріалів свого проекту від «Студій живої історії». Програму конференції можна завантажити за лінком: http://bit.ly/2yNYnOI

На фото: участь у роботі панелі конференції (авторка – друга справа) у Варшавському університеті. Фото: Матеуш Щепаняк.

Третю конференцію я відвідую наприкінці листопада, у стокгольмському університеті Сьодерторн (Швеція) як щорічний захід Центру вивчення Балтії та Східної Європи. Тут я планую знову порефлексувати над проблематикою колективної пам’яті про єврейську спадщину в сучасній Україні, а також більше розповісти про «Студії Живої історії». Зважаючи, що присутніми будуть учасники та учасниці з України, така розповідь може бути корисною для потенційної співпраці. Програма конференції тут.

Аудиторія всіх цих конференцій, до речі, є міждисциплінарною, тобто збирає людей різних спеціальностей і напрямків діяльності зі спільним інтересом. У перших двох випадках це інтерес до єврейської спадщини, в третьому – до викликів у сучасному суспільстві. Такі заходи вважаю формою вияву публічної історії, адже вони вимагають мови та подання інформації, максимально зрозумілих у різнорідній аудиторії.

Щиро дякую «Студіям живої історії» за можливість реалізувати свій проект і за стимул прагнути більшого!

Алла Марченко