начорно/набіло

Для мене важлива тема рівності та рівної репрезентації різних видів історії та пам’яті. Особливо істотну роль в цьому відіграє публічний простір міста: його вулиці, площі, будинки, зелені зони тощо. Постаті та події, на честь яких ми називаємо вулиці і яким ми ставимо пам’ятники, відображають бажану самоідентичність – вони позначають історію, з якою ми хочемо асоціюватися. Натомість постаті та події, відсутні в топонімах наших міст, але присутні у фактичній історії чи пам’яті, позначають історію, якої ми соромимося, або яку замовчуємо. А історія, що замовчується і не переосмислюється, має властивість повторюватися. Тому, як на мене, важливо рефлексувати про те, чому саме ті, а не інші події залишають слід і в місті, і у свідомості людей, і що означає це вибіркове запам’ятовування для ідентичності і саморепрезентації міста і країни загалом.

Зміни, зумовлені історією, залишають свої, більш чи менш тривалі сліди в тканині міста. Ініціатива має на меті дослідити місця Чернівців, що мають ознаки “розриву тканин”, або ж так звані “сірі зони”, які чомусь не репрезентують ту історію, яку представляють, або ж навпаки – репрезентують намислену, бажану історію.

Короткостроковим результатом стало те, що я відчула себе суб’єктом у міському просторі і частково зрозуміла, чому люди підсідають на графіті та паблік-арт. Бачити, як щось, що я створила, залишається у просторі міста і триває разом з ним – це величезний кайф.

В рамках ініціативи відбулися такі акції як “Фланерське товариство імені Ольги Кобилянської”: прогулянки містом без цілі, що дозволяло знаходити несподівані місця, наприклад, “вихід до моря” у Чернівцях; інтервенції у простір міста “Будь таким же, как этот город”, пов’язана з порожнім постаментом, та “Зустріч”: вулиці Зої Космодем’янської та вулиці Наталії Кобринської. Так зустрілися ці жінки, які не мали такої нагоди за життя. І нарешті, акція “Ви бували в Рязані?”, від назви універмагу, побудованого в Чернівцях за радянських  часів.

Про ініціативу читайте у блозі “Студій живої історії”: https://goo.gl/pfPzHh і https://goo.gl/QaVYsJ.